loader
0 (216) 487 35 61 (pbx)
Pazartesi - Cuma: 08:00 - 17:00

Taşıma ve Montaj Şartları

Neopan Teknolojisi
Taşıma
Vinçle kaldırmada malzemeyi sapanın ezmesinden koruyunuz ve alt taşıyıcıları ölçülere uygun yerleştiriniz.

Araçlar üzerinde, balyalar halinde, şantiyeye ulaşan malzemelerin araçtan sahaya indirilmesinde, çatıya alınmasında veya araçtan direk olarak çatıya alınmasında vinç kullanılmalıdır.

Özellikle 8 metrenin üzerindeki boylar için uygun koşullara vinç kullanılarak yapılan bu işlemlerde malzemenin taşınırken hasar görme riskini aza indirilmelidir.Vinç kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar;
 1. Kullanılacak halatlar naylon, kenevir veya ipek olmalı, çelik veya zincir halat kullanılmamalıdır.
 2. Halatların malzeme kenarlarını ezmemesi için aşağıdaki çizimde belirlenen şekilde panelin alt ve üstünde halatların geldiği yere ahşap takoz konulmalı, takozların balyalardan 3-5 cm taşması tercih edilmelidir.

Depolama
Şantiyede uzun bir süre bekleyecek panelleri mümkünse kapalı yere alınız.
 1. Uzun süreli beklemelerde ilk tercih kapalı bir stok sahasıdır. Bunun yanında kapalı stok sahasında belirtilen malzemelerin hava akımından mahrum kalmaması gereklidir. (Stoklama alanında sıcaklık farkı Δ 10 °C ve bağıl nem oranı %70 ‘ den fazla olmamalıdır.) kapalı istif yapılması ve hava akımının sağlanmasındaki amaç, iki malzeme arasına su girmesini veya nem birikmesinin engellenmesidir. İki panel arasında giren su veya nem, malzemelerinin birbirine temas eden noktalarında, boya kabarmalarına sebep olmaktadır. Bu kabarmalar malzemenin yapısına zarar vermekte ve görünüş bozuklukları oluşturmaktadır.
 2. Paneller birkaç günden fazla açık alanda bekleyecekse üzerlerine, başka malzeme değmeyecek ve hava akımının kesmeyecek şekilde bir naylon veya branda örtülmelidir.
 3. Özellikle koruyucu film kaplı boya sac paneller güneşten korunmalıdır. Boyalı sac koruyucu ince polietilen filmler uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığı takdirde panellere daha fazla yapışacağı için montaj sonrası sökülmesi zorlaşacaktır.

İstifleme
Kısa süreli bekleme halinde dahi panellerin dış etkenlerden koruyunuz, su birikmesine karşı mümkünse çok az eğimli alan seçiniz.
Stoklama süresi ne olursa olsun istifleme yapılırken aşağıda izah edilen konulara ve ölçülere dikkat edilmelidir.
 1. Üst üste en fazla 3 balya konulmalıdır. Toplam yükseklik maksimum 2,5 cm olmalıdır.
 2. Balyalar eğimli olacak şekilde takozlama yapılmalıdır.(~%2-3 gibi)
 3. Takoz yüksekliği 6-10 cm ve takoz arası mesafesi en fazla 1.5 cm olmalıdır.
 4. Balya altında ahşap palet varsa paletten sarkan balya uçlarının altında palet yüksekliğinde takoz konulmalıdır.
 5. Balyaların arasındaki takozlar üst üste aynı hizada olacak şekilde yerleştirilmelidir.
 6. Takoz olarak EPS takozlar kullanılmalıdır.
 7. Panellerin üzerine, basmamalı veya üzerinde yürünmemelidir.
 8. Panelin konulacağı zemin mutlaka düzgün olmalıdır.
 9. Malzemeler bir ucundan tutularak çekilmemelidir.

Montaj
4 metreden uzun panellerin yer değiştirilmesi veya montaj için taşınması en az üç kişi ile yapılmalıdır. Önce enine doğru dik kaldırılıp dik taşınmalıdır.

Paneller indirilmeden montajdan önce ürün tipi adet renk ve kalınlıkların irsaliye ve sipariş ile uyumlu olduğu kontrol edilmeli ve varsa farklılıklar bildirilmelidir. İndirildikten ve montajı yapıldıktan sonra uygun olmayan ürün bildiriminden NEOPAN sorumlu değildir.

Duvar panellerinin montajı montaj yönüne bağlı yatay ve dikey kaldırma aparatlarına paneller sabitlenerek ya da vakumlu kaldırma sistemi ve kaldırma halatları ile panel kaldırılarak yapılmalıdır. Montaja başlanmadan önce aşıkların boyuna düzgünlüğüne aşıklar arasında kot farklılıklarına ve aşıkla yağmur oluklarının aynı düzlemde olmasına cephede yapının yatayda ipinde ve gönyesinde düşeyde şakulünde ve terazisinde olmasına dikkat edilmelidir. Uygun olmayan yapılara montaj yapılmamalıdır.

Paneller şantiye sahasında mümkünse kesim işlemi görmemelidir. Kesim yapılacak ise kesim dolayısı ile oluşan çizilme kırılma ve deformasyonlardan Neopan sorumlu değildir.
 1. Montaj sırasında panellerin üzerindeki koruyucu filmler söküldükten sonra montaj yüzeylerinin aynı cephede olmasına dikkat ediniz. Parti bazlı gelen panellerde ayrı paneller olduğundan dolayı boyada ton farkları olabilir. Hep aynı partinin panelleri kullanılmalı veya tarihlere ve uyarı etiketlerine dikkat edilmelidir.
 2. Malzemeler çatıya yerleştirilirken aşıkların üzerinde kaydırılmamalı veya çekilmemelidir.
 3. Malzeme istiften kaldırılırken veya çatıdaki yerine taşınırken, kısa malzemeler ( ≤ 4 m) iki ucundan, uzun malzemeler(> 4 m) iki ucundan ve ortasından, dengeli bir şekilde tutulmalıdır.
 4. Malzeme taşınırken bir alttaki malzemenin üzerine basılmamalı veya üzerinde yürünmemelidir.
 5. Montaj esnasında panellerin üzerinde taş motoru yada benzeri şekilde kıvılcım çıkaran makinayla kesim yapılmamalı. Eğer yanlışlıkla kesim yapıldıysa kesim çapakları temizlenmeli ve yeniden boya yapılmalıdır. Aksi taktirde kesimden sonra oluşan çapaklar yüzeye yapışır, boyaya zarar verir ve zamanla paslanmalar oluşur.