loader
0 (216) 487 35 61 (pbx)
Pazartesi - Cuma: 08:00 - 17:00

Haberler

Kurumsal
Vefa Group, üretime başlayan Neopan panel hattı ile duvarları artık tam otomatik olarak daha ekonomik ve hızlı üretmeye başladı.

Vefa’nın kendi üretim ihtiyaçlarını daha etkin bir şekilde karşılamak için tasarladığı Neopan kompozit panel hattı üretime devam ediyor.

2006 yılından bu yana prefabrik ve konteynır sistemlerine uygun formda panel üretimini seri bir şekilde gerçekleştirmek için ÜR-GE çalışmaları yürüten Vefa, yeni kompozit panel hattını devreye alarak bu çalışmalarını sonuçlandırdı. Sanayi yapıları için sandviç panel üreten sistemlerden yola çıkarak, kompozit panel form ve açılımlarını da sağlayan bir panel hattını tasarlayan Vefa, bu hedefini hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek için, alanında öncü olan üretici bir firma ile temasa geçti. Standart sandviç panel hatlarının özelliklerine ek olarak istenen form ve açılımları barındıran sistemin 7 ay süren üretim çalışmalarının ardından montaj sürecine geçildi. Panel hattının montaj ve devreye alma süreci ise 100 gün sürdü. Tesis planlama ve hazırlık çalışmaları ile başlayan, hattın üretim tesisine montajı ve üretime geçilmesi ile devam eden süreç yaklaşık 5 milyon Euro’luk bir maliyetle tamamlandı.

İzolasyon malzemesi olarak taş yünü
Vefa Group Yatırımlar Yöneticisi Metin Çelebi, 100 metre uzunluğundaki panel hattının, barındırdığı özellikleri ile Türkiye’de ilk ve tek olduğunun altını çizerek, böylece şantiye binalarının üretim kapasitesindeki limitleri ortadan kaldırdıklarını belirtti. Hedefledikleri sonuca başarı ile ulaşmaları sayesinde önemli maliyet avantajları da sağladıklarını kaydeden Çelebi, yeni tam otomatik duvar hattının benzerlerinden farklarını şöyle anlattı: “Türkiye’deki standart panel hatları sadece sanayi yapılarına yönelik üretimler gerçekleştirdikleri için izolasyon malzemesi olarak poliüretan çekirdekli malzemeler kullanıyorlar. Yanmazlık sağlayamayan bu malzeme klasik sanayi yapıları için kabul edilebilir bir durum olabilir. Ama başta BDT ülkeleri olmak üzere dünyanın pek çok yerinde kullanılan şantiye binaları için belirlenen standartlara uygun bir malzeme değil. Biz yeni panel hattımız sayesinde izolasyon malzemesi olarak yanmazlık sağlayan taş yünü kullanabiliyoruz.”

Bir yüzeyi fibercement olan 1,25 m eninde paneller
Yanmazlık özelliğinin göz ardı edildiği ve daha ekonomik çözümlerin tercih edildiği durumlar için izolasyon malzemesi olarak EPS içeren panellerin üretilebildiği panel hattının, bu özelliği ile de benzerlerinden ayrıldığını belirten Metin Çelebi, en dikkat çekici noktaları şöyle açıkladı: “Panel hattının ürettiği panellerin bir yüzeyi sac diğer yüzeyi fibercement olabiliyor. Ya da her iki yüzeyi sac olarak üretilebiliyor. Ve bütün bunlara ek olarak hattan eni 1,25 m olan paneller elde edilebiliyor.” Yeni panel hattının tüm bu özellikleri standart panel hatlarının özelliklerine ek olarak barındırdığının altını çizen Yatırımlar Yöneticisi Metin Çelebi, Türkiye’de faaliyette olan panel hatlarından çıkan tüm ürünlerin Vefa’nın yeni hattıyla üretilebildiğini ifade etti. Vefa, yeni panel hattından çıkan duvar panellerini, ürettiği prefabrik şantiye binalarında kullanmaya başlarken, böylece yeni panel hattının ürettiği ürünlerin ilk ihracatını da gerçekleştirmiş oldu.